top of page

RO Su Arıtma Cihazınızın Bakımı


Ters Ozmoz (RO) sistemi, farklı türdeki kirleticileri sudan çıkarmak için çok aşamalı bir filtreleme işlemi kullanır. Su arıtma sistemi, tüketim için güvenli hale getirmek için sudaki tuzu, kimyasalları ve safsızlıkları gidermek için ince bir zar kullanır. Kirlenmiş su, çok küçük boyutlu gözeneklere sahip bu ince zardan (bir polimer film) tabakadan geçer. Membran suda bulunan mineralleri ve mikroorganizmaları ayıklar. Bir çıkış borusu kirleri temizler. Ancak, temiz ve güvenli içme suyu elde ettiğinizden emin olmak için su arıtıcının bakımını uygun şekilde yapmanız gerekir. Uygun bakım ve özen gösterilmeden su arıtıcı düzgün çalışmaz ve sonunda kirli su içebilirsiniz.


Su Arıma Cihazının Filtrelerinin Bakımının Önemi

RO su arıtıcıları, sudan farklı türdeki safsızlıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Farklı filtreleme aşamaları, suyu kullanım için güvenli hale getirmek için çeşitli boyutlardaki kirleri giderir. Bu nedenle, su arıtma cihazının herhangi bir aksaklık olmadan çalışması için RO filtrelerinin bakımının bir zorunluluk olmasının nedeni budur. Bir ters ozmoz sistemi, ön filtreleme, ters ozmoz ve filtreleme sonrası olmak üzere üç aşamadan oluşur. Ön filtreleme aşaması, kum, silt ve diğer artık parçacıkları sudan ayırır. Ön filtreleme aşaması, RO Membranını hasardan korumak için önemlidir. Ön filtrelerin değiştirilmemesi RO membranına zarar verebilir ve su arıtma işlemi de etkilenebilir.

Su Arıtma Membranının Bakımı

Ters ozmoz aşamasında, zardan geçmek için su 35 psi'lik bir basınçta itilir. İnce RO membranı, çözünenleri çözücüden ayırır ve tek saf çözücünün içinden geçmesine izin verilir. RO membranı su arıtma sisteminin merkezi bir parçası olduğundan, temiz, güvenli ve lezzetli içme suyu elde etmenizi sağlamak için bakım ve düzenli temizlik son derece önemlidir. Gözeneklerin tıkanmaması için RO membranının 2- 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Düzenli Filtre Değişiklikleri

Bir RO arıtıcısının filtresinin yaklaşık 6-12 ay sonra değiştirilmesi gerekir. Bunun nedeni, sudaki kirleticilerin kısa bir süre sonra filtreleri tıkamasıdır. Su arıtma cihazını sık sık temizlememek, filtreleme kapasitesini ve su kalitesini etkiler. Filtreleri değiştirmeden kullanmaya devam ederseniz, kirlilikler içtiğiniz suya aktarılır. RO su arıtıcıları en az üç ila on iki saflaştırma aşamasına sahip olduğundan, filtre değişimini düzenli olarak planlamak önemlidir.


Sediment Filtresi

RO su arıtıcıları, suda bulunan safsızlıkları gidermek için birden fazla filtre kullanır. RO arıtıcının kullandığı filtrelerden biri de tortu filtresidir. Tortu filtrenizi yılda en az bir kez değiştirin. Tortu filtrenizin bakımı tortu, kir ve yarıkların lekelenmesine yardımcı olur. Kirin ince RO membranlarına ulaşmasını önler.

Karbon filtresi

Ayrıca karbon filtreyi yılda bir kez değiştirmeniz gerekir. Bir karbon filtre, RO membranının ömrünü ve performansını etkileyen klor ve diğer tehlikeli kirleticileri giderir. Filtrenin ayrıca içtiğiniz suyun tadı ve kokusu üzerinde etkisi vardır.


RO Membran Değişimi

RO arıtıcılar, suyun içinden geçmesine izin veren ancak tüm ek kirleticileri filtreleyen yarı geçirgen bir zar ile birlikte gelir. Optimum performans için RO membranını 12-48 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Ancak, bu programın tamamen su kalitesine ve evsel su kullanımına bağlı olduğunu unutmayın.

Damlalar ve Sızıntılar

Damlama veya sızıntı fark ederseniz Prowater Servisten yardım almayı unutmayın. Su arıtma cihazındaki sızıntılar, doğru adımları atmazsanız birçok problem doğurur. Sızıntının nedenini öğrenmek ve makineyi hasardan kurtarmak için teknisyenlerimizden su arıtıcıyı iyice kontrol etmesini isteyin.

RO Tankınızı Sanitize Edin

Su arıtma cihazının kusursuz çalıştığından emin olmak için RO sisteminin borularını da düzenli olarak temizlemeniz gerekir. RO tankını sterilize etmek, arıtıcıyı korumanıza ve iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için filtreleri değiştirirken RO tankını sterilize edilmesi için Teknisyenlerimizden destek aln.

Yıllık Bakım

Ro Su Arıtma cihazınızın yalnızca bakım ipuçlarını takip ettiğimizde optimum performans sağlayacaktır. RO filtrenizin bakımında aktif rol almak, sistemin her zaman en iyi performansı vermesini ve hizmet ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Prowater müşterilerinin rahatlığı için en kaliteli satış sonrası hizmetleri sağlamasıyla bilinir. Onlarla telefon, sohbet, e-posta veya mobil uygulama aracılığıyla kolayca iletişime geçebilirsiniz. Satış sonrası hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için 0 224 443 0645 nolu telefonu arayın..

17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page