Hotel-Gastronomie-Galerie-4_1280x640 (1).jpg

Oteller ve Konaklama Tesisleri

Otellerde Su

Filtrelemenin Önemi

Su arıtma Hakkında sık sorular

Müşteri deneyimi, konaklama endüstrisinde başarının itici faktörüdür ve bu, yemek servisinde kullanılan veya otel misafirlerine sağlanan suyun kalitesinden doğrudan ilişkildir. Suyun kalitesini iyileştirmek, daha yumuşak, daha parlak nevresimlerin yanı sıra daha iyi buz, su, kahve ve otomat içecekleri tattığını fark eden misafirinizin memnuniyetini iyileştirecektir. Arıtılmış su, sıcak su, soğutma kuleleri, kazanlar, buz makineleri ve çamaşırhane hizmetleri gibi diğer tesislerin verimli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için de bir zorunluluktur. İşletmenize değer katmanın yanı sıra, gelen suyunuzun arıtılması, tesislerinizdeki cihaz ve ekipmanların ömrünü uzatabilir ve bakım ihtiyaçlarını azaltabilir.

 

Kahve ve çay, doğru su ile tam bir aroma üretir ve buhar, unlu mamüllerin  hoş kokulu ve lezzetli olmasını sağlar. Özellikle mutfakta söylendiği gibi: su doğruysa sonuç doğru olacaktır. Kaliteli bir su Ekmeğin dış gevrekliğini, sebzelerin vitaminlerini ve rengini korur.

Kavrulmuş etler sulu yemeklerin lezzeti filtre edilmis su ile fark getirir. Ve yemekten sonra arıtılmış  su, tabakların, bardakların ve çatal bıçakların bulaşık makinesinden tertemiz çıkmasını sağlar.