Hotel-Gastronomie-Galerie-1_1280x640.jpg

Kafe, Restoran ve Mutfak uygulamaları

Restoranlarda Su Filtrelemenin Önemi

Su arıtma Hakkında sık sorular
Restoran işinde müşteri memnuniyeti, yemek odasının estetiğinden şefin imzası olan yemeğe kadar ayrıntılarda gizlidir. Genellikle gözden kaçan küçük bir ayrıntı, yiyecek ve içecek hazırlamak için kullanılan suyun kalitesidir. Su temiz, berrak ve kirletici maddeler içermediğinde, müşteriler sodalarının neden taze, bulaşıklarının temiz ve buzlarının kristal berraklığında olduğunu bile anlamayabilir. Bununla birlikte, suyun saflıktan daha az olduğunu ve bunun sonucunda sisli buz, yassı soda ve hatta en sevdikleri yemeklerde metalik bir tat olduğunu fark edeceklerdir. Bu ayrıntılar önemlidir ve etkili bir restoran su filtreleme sistemi yardımcı olabilir.

Filtrasyon Sistemleri Nasıl Çalışır?

Çoğu suyun safsızlıkları vardır. Bu safsızlıklardan bazıları çıplak gözle görülebilirken, diğerleri fark edilmeyebilir ancak yine de hoş olmayan bir kokuya veya metalik bir tada sahiptir. Bu kirleticilerin çoğu, cezvelerde, bulaşık makinelerinde ve buharlı pişiricilerde bıraktıkları kireç dışında kolaylıkla tespit edilemeyebilir. Bir restoran ortamında etkili bir su filtreleme sisteminin amacı, bu safsızlıkları ve kirleticileri ekipmana, yiyeceklere ve içeceklere girmeden önce uzaklaştırmaktır.

Su filtreleme sistemleri tipik olarak fıskiyeli içecek dağıtıcıları, kahve makineleri, buz makineleri ve hatta bulaşık makineleri dahil olmak üzere çeşitli restoran ekipmanlarıyla birlikte kurulur. Bu filtreler, su kaynağındaki tortu, mineral ve kimyasallar gibi kirleri gidermek için tasarlanmıştır. Filtre dolduğunda, sistemin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için çıkarılması ve temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekecektir.

Su Filtrasyon Sistemleri Çeşitleri

Su filtreleme sistemleri, her duruma uyan tek bir çözüm değildir. Restoranınızdaki farklı ekipman parçaları, farklı filtre türleri gerektirebilir. Ayrıca, filtrelediğiniz suyun türü de hangi filtreleme sistemine ihtiyacınız olacağını belirlemede bir faktör olabilir. Restoran uygulamalarında en yaygın filtreleme sistemi türleri şunları içerir:

Karbon Filtre Sistemleri

Karbon filtre sistemleri, müşterilerin arıtılmış suyun tadını arıtılmış tadı olmadan çıkarmasını sağlar. Gözenekli filtre, bir buz makinesine veya kahve makinesine girmeden önce klor, kloramin ve bakteri gibi daha küçük kirleticileri etkili bir şekilde temizler. Karbon filtreler ayrıca daha büyük partikülleri ve tortuları da kaldırabilirken, bunlar genellikle filtreyi çok daha hızlı tıkayabilir. Restoranın su kaynağı bu daha büyük kirleticilerde yüksekse, ek bir ön tortu filtresi gerekebilir. Ön tortu filtresi, daha büyük parçacıkları karbon filtreye girmeden önce çıkarmak için karbon filtre sisteminin yukarısına monte edilir.

Ters Osmoz Sistemleri

En küçük mineraller ve tortular bile su kaynağının tadını ve berraklığını etkileyebilir. Ters ozmoz veya RO sistemleri, basınçlı suyu ultra ince bir zardan iterek, suya tuzlu bir tat verebilen sülfatları, ağır metalleri ve klorürü uzaklaştırır. RO sistemleri, kristal berraklığında buz oluşturmak veya mükemmel kokteyli hazırlamak için mükemmel filtreleme çözümüdür.

Morötesi ışık Ultraviyole Sistem

Su kaynağında mikroorganizmalar, parazitler ve hatta zararlı bakteriler bulunursa, müşterilerin ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamak için bunların etkisiz hale getirilmesi gerekir. UV filtreleri, suyu ultraviyole radyasyon yoluyla dezenfekte eder. Suyu küçük organik maddelerden arındırmada son derece etkili olsalar da, büyük miktarlarda tortu ve mineralleri gidermek için tasarlanmamışlardır. Bu nedenle UV filtreleri, mümkün olan en taze su için genellikle bir ön tortu filtresi veya hatta bir karbon filtre ile birlikte kullanılır.

Etkili su filtreleme sistemleri, tortu, ağır metaller, mikroorganizmalar ve hatta bakteriler dahil olmak üzere su kaynağınızdaki çeşitli kirleticileri giderecektir. Temiz su sadece yiyecek ve içeceklerinizin tadını iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda ekipmanınızı kireçten uzak tutacak ve düzgün çalışmasına izin verecektir. Bu, daha az bakım çağrısı ve ekipmanın kapatılmasıyla sonuçlanır.